Zánět kůže
Mnohé případy dermatitidy jsou následky alergií. Tento typ onemocnění je nazýván alergická neboli kontaktní dermatitida. Může být způsoben kontaktem s parfémy, kosmetickými přípravky, gumou, medicinálními krémy a mastmi, s rostlinami jako je škumpa jedovatá, a se slitinami kovů, jako je zlato, stříbro a nikl. Někteří pacienti stížení dermatitidou jsou citliví na sluneční světlo. Ať je dráždivá látka jakékoliv povahy, platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování dermatitidy. Stres, především trvalé napětí, může dermatitidu způsobit, nebo ji zhoršit.
Atopická dermatitida je dědičná porucha, která se obvykle projevuje v dětství. Nejčastěji se vyskytuje na tváři, v loketních a podkolenních jamkách. Časté jsou případy, kdy se již v rodině postiženého vyskytly alergie nebo astma.
Numulární (penízkovitá) dermatitida je chronické onemocnění, během kterého se na končetinách vyskytují kulaté skvrny. Tato porucha může být způsobena alergií na nikl, a často je průvodním znakem suché kůže.
Herpetiformní dermatitida je velmi nepříjemný a svedením provázený typ, který souvisí s poruchami střevního traktu a imunitního systému. Tato forma dermatitidy může být vyvolána konzumací mléčných výrobků, případně lepku.
Ekzém je termín užívaný někdy souhrnně namísto označení “dermatitida”, ačkoliv někteří odborníci tvrdí, že jde o specifický typ dermatitidy, který se vyznačuje tvorbou puchýřků naplněných tekutinou, které vytvářejí strupy.
Seborea je forma dermatitidy, která obvykle postihuje kůži na hlavě.