Opar
Herpes patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Je to nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus. Onemocnění se přenáší kontaktem. Nebezpečný z hlediska nákazy je proto jakýkoliv kontakt s nemocným, který oparem trpí (přímo líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním osušek, ručníků, příboru). Rizikovým faktorem je dále jakékoliv oslabení obranyschopnosti jedince. Může vzniknout při velké zátěži fyzickým nebo psychickým stresem, při vysokých teplotách, slunění, jiném onemocnění, v období menstruace.
Velmi důležitá je prevence vzniku oparu u osob s atopickým ekzémem a vůbec atopiků, také u nemocných s poruchami imunity následkem nádorových onemocnění, u nemocných čekajících na transplantaci, atd.
Nekomplikovaný opar se zahojí do deseti dnů. Pro urychlení léčby oparu a zmírnění bolestí se používaly tzv. antivirové přípravky- acyclovir. Jsou podávané ve formě mastí, tablet, infuzí,… dle závažnosti postižení.
Nejnověji je na terapii oparu registrována nová účinná látka, tzv. triester glycerolu (přípravek Sineherp gel), který má ještě vyšší účinnost, než výše zmíněný acyclovir. Používá se v gelu, aplikuje se 5x denně a k ústupu obtíží již dochází druhý den po aplikaci. Má výrazný protizánětlivý a protisvědivý účinek. Gel se ale musí aplikovat na začátku (v tzv. prodromální fázi), kdy cítíme nepříjemné pocity na rtu, nejlépe ještě před vznikem puchýřku.
Když opar nezmizí ani přes léčbu (domácí) po dvou týdnech, je potřebné navštívit lékaře. Také u genitálního oparu by se měl navštívit dermatovenerolog. Hlavně proto, aby se potvrdilo, zda jde o herpes, nebo jinou sexuálně přenosnou infekci.