Plastická operace uší – Otoplastika
Odstávající ušní boltce jsou jednou z nejběžnějších kosmetických vad, která je v mnoha případech vrozená. Tato vada může být jak jednostranná, tak kombinovaná s různým tvarem a velikostí boltců, přičemž úhel odstupu boltce nemusí být na obou stranách stejný.
Co vyřeší plastika uší
Chirurgicky může být napravena například neúměrná velikost ušního boltce, a to buď jako celku, tak jeho jednotlivých částí (např. velký ušní lalůček), stejně tak se upravují i natažené boltce nebo boltce s výraznými záhyby a vráskami. Zkušený plastický chirurg může vymodelovat nové ušní boltce u lidí, kteří se narodili bez nich nebo kteří o ně přišli následkem zranění. V těchto případech se využívá buď vlastní chrupavky nebo umělých, speciálně tvarovaných implantátů. Operativně se tedy řeší nejen vrozené deformity, ale i poúrazové odchylky uší. Operace je velmi individuální a předchází jí podrobná konzultační vyšetření, kdy plastický chirurg na základě fyzického stavu a anatomických dispozic zvolí nejvhodnější metodu a postup. U dětí je vhodné provést otoplastiku co nejdříve, neboť se uši lépe hojí a na rozdíl od dospělých nemají děti zcela vyvinutou senzitivní nervovou soustavu. Uši jsou plně vyvinuty již u čtyřletých dětí, zákrok se nejčastěji provádí u dětí ve věku 5 – 7 let, obvykle na počátku školní docházky. S dospíváním se většinou vada spíše zvýrazní. Pokud tomu tak je a rozhodnutí k operaci přijde později, lze ji provést prakticky kdykoli.
Průběh zákroku
Vlastní modelační operace, plastická operace ušních boltců (tzv. otoplastika) se provádí v místním znecitlivění, případně v kombinaci s nitrožilní anestézií a trvá přibližně jednu hodinu. Operuje se ze zadní strany boltců tak, aby výsledné jizvy byly co nejméně viditelné. Problém odstálých boltců spočívá v nesprávném vzájemném postavení chrupavek vnitřní a zevní partie ucha. Operací se úhel mezi těmito chrupavkami upraví tak, aby při předozadním pohledu byly chrupavky centrální i periferní oblasti přibližně v jedné rovině. Po zákroku v místním znecitlivění odchází pacient přibližně po dvou hodinách domů.
Rekonvalescence
První dny po operaci by měl pacient dodržovat klidový režim a spát výhradně na zádech s vyšší pozicí hlavy. První převaz se provádí zpravidla 2. den po operaci, kdy se přikládá speciální čelenka, další kontrola je přibližně po týdnu. Po operaci boltce pobolívají dva dny, zejména u dospělých, bolesti však postupně ustávají a zmírňují se běžnými analgetiky. Děti snáší pooperační průběh dobře, protože jemná a pružná chrupavka dětských boltců nezpůsobuje tak výraznou bolestivost. Stehy na zadní straně boltce jsou ze vstřebatelného materiálu a vypadnou za 3 – 4 týdny. Po dobu čtyř týdnů se nosí speciální ochranná čelenka, která se snímá pouze pro potřeby osobní hygieny. Další tři týdny je třeba dbát zvýšené opatrnosti a doporučuje se fixovat boltce na noc čelenkou. Plné zapojení do fyzické aktivity se doporučuje po čtyřech týdnech od operace uší, kdy je rána již dostatečně srostlá. Rekonvalescence je však individuální a závisí na schopnostech hojení organismu každého jedince a na rozsahu výkonu. Pozitivní výsledek plastiky uší a oboustranná spokojenost je společným zájmem pacienta a operatéra, a proto je nezbytným předpokladem je vzájemná důvěra a spolupráce pacienta s operatérem. Ceník