Moučnivka

Moučnivka se projevuje bělavými povlaky v ústech – na jazyku, tvářích, dásních nebo na patře a rtech. Mohou připomínat sražené mléko nebo tvaroh, ale nejdou jednoduše setřít. Po setření plaku může sliznice drobně krvácet. Někdy bývá doprovázena také mokvajícími puchýřky v okolí konečníku.

Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u kojenců, ale také u jinak zdravých malých dětí, při útlumu imunity. Moučnivka se řadí mezi tzv. oportunní infekce. Pod tím rozumíme infekce, které se projeví jen za určitých podmínek. K těmto speciálním podmínkám patří všechny stavy, které způsobují pokles imunity, jako např. nádorové onemocnění, AIDS, diabetes mellitus, chemoterapie  nebo léky potlačující imunitní systém, tzv. imunosupresiva.

Pokud je dítě stále kojeno, pravděpodobně bude mít kvasinky i matka na bradavkách. Ta by se měla léčit paralelně s dítětem. Na bradavkách se klinicky projeví moučnivka změnou barvy – zarudnutím, olupováním a subjektivními pocity pálení a svědění (oba příznaky se zhoršují po krmení), nebo naopak může být bradavka s dvorcem hladká a lesklá s bělavými flíčky.

K léčbě je možné použít např. Neocid gel, který obsahuje jedinou účinnou látku (registrovanou v ČR) s prokázaným léčebným efektem. Gel se aplikuje min. 5x denně na postižená místa, je zcela bezpečný, takže lze používat bez omezení věku, u těhotných i kojících žen.