Dermaroller
Dermaroller se používá zejména k tzv. kolagenová indukční terapii (anglicky Collagen Iduction Therapy). Využívá mechanizmus účinku poranění mikro-jehličkami (tzv. Microneedling), kdy dochází k podráždění nervových receptorů a následně k aktivaci a proliferaci nových buněk, fibroblasty migrují k místu poranění, kde jsou stimulovány k přeměně v nová kolagenní a elastinová vlákna. Stávající vrstva kolagenu v horních vrstvách kůže zesiluje až o 30% a tím dochází i ke zpevnění kůže. Tento proces je nazýván neokolageneza. Zároveň dochází i k proliferaci endotelu (výstelka cév) v kapilárách kůže, vzniká nové větvení kapilár (neoangiogeneza) a zlepšuje se tak prokrvení a zásobení kůže.
Protože jehličky jsou tak jemné, k faktickému poškození kůže nedochází a kožní integrita zůstává neporušená. Tento efekt je využíván nejen k vyplňování vrásek, ale i atrofických jizev – včetně těch po akné. Dermaroller se využívá i ke korekci strií a hyperpigmentací.
Před ošetřením se používají znecitlivující krémy (Emla na cca 1 hod.). Při zákroku pacienti někdy pociťují svědění, není však bolestivý. Zákrok trvá asi 15–30 minut. Před ošetřením je kůže důkladně očištěna dezinfekcí, poté je aplikován speciální přípravek Meso – Peptide Komplex (vysoce koncentrovaná směs peptidů s vitamíny A a E), který stimuluje novotvorbu kolagenu. Poté probíhá vlastní ošetření Dermarollerem, po kterém je zbytek přípravku jemně vmasírován do kůže. Zarudnutí je přechodné, většinou již druhý den je možné použít make-up. Po zákroku je třeba aplikovat po dobu několika dnů krém s vysokým UV faktorem (50+) k ochraně před nežádoucími změnami v pigmentaci.
Terapie by se měla opakovat vždy po 6 týdnech, v mezidobí k dosažení co nejlepšího výsledku doporučujeme doma používat Dermaroller pro domácí účely a to 2–3x týdně.