Atopický ekzém
Je několik různých názorů na to, do jaké skupiny nemocí atopický ekzém zařadit. Mnozí se domnívají, že je to onemocnění kožní, jiní trvají na tom, že se jedná o genetickou odchylku, a třetí skupina je toho názoru, že jde o chorobu imunitního charakteru.
Ve skutečnosti mají všechny teorie něco do sebe. Atopický ekzém je onemocnění dané geneticky, jehož výsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projeví na kůži.
Jde o velice častou nemoc, kterou trpí až 20% dětí a cca 6% dospělých. V České republice se týká asi 10% obyvatel. Často bývá doprovázena také jinými alergickými onemocněními, jako jsou astma bronchiale, senná rýma, alergické záněty spojivek, kopřivka, aj. což se označuje jako atopický syndrom.
Ke zklidnění atopické dermatitidy je nutné vysledovat, které alergeny způsobují zhoršení. Těmto látkám se pak snažíme vyvarovat.
Všeobecně se radí omezit dlouhé koupele v horké a studené vodě, nenosit vlněné oblečení a vyvarovat se pocení, pokud není možnost následného osprchování.
Také jsou známy různé formy potravinových alergií. Atopikům se většinou nedoporučuje požívat mléčné výrobky, vejce, dráždivá jídla, sóju, čokoládu a dráždivou zeleninu a ovoce. Ale jedná se pouze o doporučení, neboť alergie na potraviny je vysoce specifická a je na každém, aby odhalil, co ji způsobuje.
Zhoršení se také typicky objevuje na jaře a na podzim v důsledku klimatických podmínek.
Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, projevující se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním.
Může však přejít i do formy mokvajících pupínku, kde je riziko zanesení infekce podstatně větší.
Většinou se objevuje již v kojeneckém věku a v dospělosti vymizí. Příznaky se liší podle toho, v jaké formě se ekzém vyskytuje. Formy máme tři, a to kojeneckou, dětskou a formu dospělých.
Základem léčby je důkladné pravidelné promazávání tzv. emolienciemi, v první řadě mléky (např. Excipial U lipolotio, Excipial Kids lotio) krémy (např. Excipial krém, Excipial Kids krém, ambiderman) a mastmi (např. Excipial mast, Excipial mast s mandlovým olejem, vaselina flava) či koupelovými oleji (např. Balmandol olej).
Dalším základním pilířem léčby je pravidelné používání tzv. medicinálních mýdel s obsahem antiseptik (triclosanem), např. Cutosan gel. Je to z toho důvodu, že podle posledních výzkumů je atopických ekzém vyvoláván, zhoršován a udržován kolonizací ložisek ekzému bakterií Staphylococcus aureus, který se na postižených místech ekzému mnohonásobně přemnožuje, produkuje toxiny (tzv. superantigeny) a ty podporují patologický cyklus ekzému. Právě používání antiseptických medicinálních mýdel trvale ničí kolonie Staphylokoků a stav ekzému se výrazně zlepšuje. Na tento pilíř terapie není v ČR, na rozdíl od jiných „dermatologicky“ vyspělých zemí, kladen takový důraz, jaký by byl třeba. Bez používání antiseptických mýdel není výsledek terapie takový, jako s nimi.
Léčba kortikoidy je pouze místní, to znamená, že kortikoidovou mast nanášíme pouze na postižené místo, a užíváme jen nezbytné množství přípravku. Kortikoidy nemají preventivní účinky, jak si mnoho lidí myslí, a k jejich užívání je nutný předpis lékaře. Nikdy neužívejte tyto přípravky bez doporučení dermatologa
Atopici by také neměli užívat běžné přípravky denní hygieny a kosmetiky, ale výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou.
Součástí léčby může být i fototerapie, což je záměrné vystavování kůže UV paprskům z umělých zdrojů.