Akné
Akné zná snad každý adolescent. Uvádí se, že se vyskytuje až u 85% mladých lidí do 25 let. Nevzhledné pupínky, zarudlá a mnohdy bolestivá místa, po kterých často zůstanou jizvy. Hnisavé a zánětlivé uhry nebo jen rozšířené a zanesené póry. Akné jezánětlivý proces probíhající v ucpaném vývodu mazové žlázky. Akné není infekční, proto nelze přenést na jinou osobu. Škrábáním nebo neodborným ošetřováním se ale může roznést například na jiná místa na obličeji, protože rozneseme bakterie i do jiných, zatím nenakažených mazových kanálků.
Hlavní důvody pro tvorbu akné jsou hormonální nestabilita, špatná výživa a nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť.
Kožní změny mohou pozorovat také těhotné ženy, individuálně k lepšímu nebo k horšímu.
Léčba akné se dělí na lokální léčbu přímo na poškozené pokožce a celkovou léčbu, kdy se léčí celý organismus pomocí komplexních tablet.
Z fyzikálních metod terapie má až 95% účinnost metoda ozařování pomocí PDT zářiče.
Velice dobré výsledky má použití speciálních laserových systémů, lamp či chemický peeling, který využívá keratolytický efekt tzv. ovocných kyselin. Po jejich aplikaci dojde k uvolnění vývodu mazových žláz a k drenáži stagnujícího mazu ven na pokožku. Tím dochází k okamžitému zlepšení stavu aknózní pleti. Tuto proceduru je doporučeno absolvovat výhradně na dermatologických pracovištích.
S návštěvou lékaře by se nemělo otálet, pokud je akné natolik těžké, že hrozí zanechání jizev. V těchto případech často léčebná kosmetika nestačí a lépe pomůže odborná ruka.
Případné vzniklé jizvy mohou na pleti zůstávat ještě dlouho po prodělání puberty, i tady je však možná pomoc. Jizvy po akné se nejčastěji odstraňují pomocí laseru, kdy se paprskem porušená pleť donutí k nové regeneraci. Tento zákrok však může být při zásahu na větších plochách dost nákladnou záležitostí.