Další laserové zákroky
Léčba plísňového onemocnění nehtů laserem
Plísňové onemocnění nehtů je obtížně léčitelné. Postižena je nehtová ploténka, a to často její vnitřní strana, kam se těžko dostanou lokální antimykotické přípravky a bez celkové léčby v podobě tablet dojde jen stěží k uzdravení.
Celková léčba antimykotiky není vhodná pro každého (lékové interakce, gravidita, alergie, některá onemocnění, hl. jater) a může mít poměrně značné nežádoucí účinky.
Proto se hledalo i jiné účinné řešení. Jeho výsledkem je ošetření postižených nehtů cévním laserem, který zahřívá lůžko nehtů na teplotu 50–60 °C. Energie se navíc cíleně vychytává v plísni díky obsahu barviva cilivého k vlnovým délkám cévního laseru.
Pro optimální výsledek jsou vhodné 4 ošetření v odstupu týdne (úspěšnost 67 %). Ošetření je naprosto bezbolestné. Vhodné je před ošetřením absolvovat důkladnou pedikúru ve smyslu snahy o maximální ztenčení nehtové ploténky, která bývá plísní často ztluštělá a omezuje tak prostupnost laserového paprsku.
Laserové odstranění kondylomat (genitálních bradavic)
Jedná se o laserové snesení/odpaření pohlavně přenosných virových bradavic. Většinou stačí místní znecitlivění hodinu před zákrokem pomocí anestetického krému (200 Kč) bez nutnosti injekční anestezie. Zákrok je tak většinou nebolestivý. Do tří dnů se vytvoří v místě ošetření stroupky, které se do dvou týdnů od zákroku odloučí. Poté je vhodná kontrola, kdy lze na případné zbytky bradavic aplikovat mast Veregen k doléčení. Při ošetřování větších bradavic nelze vyloučit nutnost dalšího ošetření laserem, kde cena ošetření je úměrná velikosti projevů a rozsahu postižení.